Helmeid ei ole olemas

Lugesin uudist, mis kajastas riigikogu majanduskomisjoni, rahandusministri ja «õlitehase ehitusloa peatamise» petitsiooni koostajate kohtumist.

Järjekordse üllatusi täis uudisloo põhjal jõudsin järeldusele, et Helmeid, neid kolme, kes on riigikogus ja valitsuses, ei saa olemas olla. Lihtsalt ei saa. Täpselt sama moodi, kui ei ole väidetavalt kliimasoojenemist, ei ole olemas Martin Helmet ja ta hõimlasi. Miks?

Esiteks, mina näinud pole. Päriselt. Olen teda näinud televiisorist ja ajalehtedest. Täpselt samamoodi olen ma näinud ka Äput, Leopoldi, Postikana ja neeger Jimi koos Tom Sawyeriga. Kliimasoojenemist aga olen tunnistanud. Olgu see kliima soojenemine siis lühiajalise tsüklina või pikaajalisena, kuid lapsena sai suusatada ikka mitu kuud aastas. Siinsamas Eestis. Aga nüüd?

Teiseks, kui kuulata raadiost või telekast nende juttu või lugeda tekste, mida avaldatakse nende mõtetega, siis on see kõik nii uskumatult totter, et see lihtsalt peab olema kellegi väljamõeldis. Arvatavasti mõne väga hea fantaasiaga kirjaniku. Võib-olla näiteks Kiviräki oma? Kuigi arvan, et ka Kivirähk ei suudaks säärast jama välja mõelda. Samas võib olla, et on terve hulk stsenariste palgatud, et täita kuulajate-vaatajate meeltemaailm.

Kolmandaks, olen märganud, et on palju inimesi, kes Helmeid kummardavad. Lausa fanaatiliselt. Paralleelina võib tuua mõne usukultuse. Kui ikka usufanaatikuga vaidlema minna, võib kuluda mitu päeva ning vaidluse tulemusena on fanaatik veelgi enam veendunud enese õigsuses. Täpselt samamoodi käituvad Helmete veendunud austajad: neile võib näpuga ette näidata, kus ja milles nende iidol on iseendale vastu rääkinud, kuid tulemus on ümmargune null.

On täiesti võimalik, et Helmed on kellegi loodud fiktiivsed tegelased, keda kehastavad väga head näitlejad. Stsenaarium on suuremas mahus ette antud ja ootamatuteks olukordadeks on improvisatsiooniks kah ruumi jäetud. Seega sõu kogu raha eest.

Helmeid pole olemas, täpselt samamoodi, nagu pole olemas kliimasoojenemist ega olnud holokausti. Kui keegi suudab tõestada vastupidist, võime sirge seljaga euroliidust välja astuda!